ELAVA PÄRANDI Muinsuskaitseameti muinsuskaitsepäevad
Septembri lõpus toimuvad Muinsuskaitseameti korraldatud muinsuskaitsepäevad. Tänavune katusteema on elav ehk vaimne kultuuripärand.
Tänavustel muinsuskaitsepäevadel väärtustatakse ja tutvustatakse elavat ehk vaimset kultuuripärandit. Sellise katusteema on valinud üle Euroopa toimuvatele kohalikele festivalidele Euroopa Nõukogu ja Euroopa Komisjoni ellu kutsutud ühisalgatus European Heritage Days. Eestis võime me selle teemavaliku üle rõõmustada, sest tavasid, teadmisi, oskuseid ja kombeid hõlmavat pärandit meil jagub. Elavat ehk vaimset kultuuripärandit kannavad edasi inimesed ja kogukonnad, tänu kellele säilib ja areneb kultuuriline mitmekesisus ja loometegevus.
Septembri viimasel nädalalõpul toimuvatel muinsuskaitsepäevadel saavad kultuurisõbrad osaleda näiteks pillimängutraditsioone tutvustavas töötoas, ajaloolisi käsitööoskusi õpetavas meistriklassis, põllumajandus- ja toidupärimust tutvustavates loengutes ja näitustel, kangaste taastamise ja konserveerimise õpitoas, ehituspärandist ja olulistest töövõtetest rääkivatel ekskursioonidel ja paljudes teistes elava kultuuripärandiga seotud kaasahaaravates ja harivates tegevustes. Üle Eesti toimub nelja päeva jooksul ligi 80 erinevat üritust, mille kohta saab täpsemalt lugeda Muinsuskaitsepäevade koduleheküljelt www.muinsuskaitsepaevad.ee.
Alutaguse valda on pärandifestivalil esindamas kaks olulist sündmust. 28.–30. septembril saab Rannapungerja külas Pärnaõue talus vaadata näitusi “Rääbise soolamine Rannapungerja külas” ja “Rannapungerja tuletorn kui paigavaimu sümbol” ning degusteerida rääbist. 28. septembril toimub algusega kell 16:30 Iisaku muuseumi õues Pärandipäeva raames vana taluelu tutvustav programm.
Muinsuskaitsepäevad on kord aastas toimuv üle-eestiline festival, mille keskmes on meid igapäevaselt ümbritsev rikas ja mitmekesine kultuuripärand. Sündmusi koordineerib Muinsuskaitseamet, mis tänavu tähistab 30. aasta möödumist asutamisest. 1. oktoobril on sel puhul ameti Tallinna kontoris avatud uste päev, mille raames saab tutvuda teemadega, mis igapäevaselt muinsuskaitsjate töölaual on.
Artikli autor: Mirjam Savisto