Tule osale joonistusvõistlusel "Mina olen etnoloog. Joonistame esivanemate lugusid"!
2025. aasta joonistusvõistlus kutsub lapsi ja noori üles astuma etnoloogi rolli.
Etnoloogia on kultuuri uuriv teadus, kus analüüsitakse viise, kuidas inimene või rühm oma igapäevase ehk argielu ja tegevuse üle mõtleb. Eks koosnegi ju inimeste elu argistest tegevustest, tavalistest asjadest ja nende kohta räägitavatest lugudest. Etnoloogid kasutavad oma uurimustes meetoditena näiteks osalevat vaatlust ja intervjueerimist. Kuidas – seda tutvustame inspiratsioonipäevadel.
Õpilasetnoloogidel on ülesandeks uurida oma perekonna ajalugu ja kuulata esivanemate lugusid elust ja tööst. Perekonnapärimusse süvenedes võib sattuda huvitavatele kirjeldustele töödest nii maal kui linnas.
- Mida mäletavad oma tööelust Su vanavanemad?
- Kuidas nad sattusid sellesse valdkonda tööle?
- Missugune ese iseloomustaks nende tööala kõige paremini?
Elualade nimekiri on kindlasti lõputu: olgu see siis põllumajanduses või kaubanduses, kalastuses või tehases, kaevanduses või teistes tööstusvaldkondades. Ehk osatakse perekonnas rääkida suguvõsa kaugematestki esivanematest ja sellest, millega nemad tegelesid ja millega toidu lauale said?
Joonistusvõistluse korraldamist toetab Eesti Rahva Muuseum (ERM). ERM on tervet Eesti rahvast haarav kultuuriajalooline muuseum, mis kogub kõigi Eesti elanike lugusid, fotosid ja esemeid nii minevikust kui ka olevikust. ERMi eseme-, foto- ja joonistekogud on suured ja mitmekesised. Seal leidub nii vadja kui vanausuliste, nii maa- kui linnaelanike argipäeva puudutavat materjali. Oma vanematelt-vanavanematelt kuuldule lisaks saab Muuseumide infosüsteemi (MUIS) kaudu otsida enda esivanemate töid iseloomustavat materjali ja võrrelda, kuidas enda kuuldu olemasolevat infot täiendab. Kaasa löövad ka Eesti Vabaõhumuuseum ja Iisaku Kihelkonna Muuseum.
Loodame, et joonistusvõistlusel osalevad lapsed ja noored saavad lugude kuulamise ja pildikeeles vahendamise kaudu osa kohalikust kultuuripärandist. Samuti tugevneb side põlvkondade vahel ja oma juurte tunne. Virumaa piirkonna kooliõpilaste intervjuude ja joonistuste tulemusena täieneb pilt piirkonnast ja siin elanud ning tegutsenud inimestest. Ühtlasi jagatakse seda kogemust kogukonnaga joonistusvõistluse tulemusel korraldatud näitusel bussipaviljonides.
Joonistusvõistluse tingimused:
Pane oma tööle pealkiri;
joonistusvõistlusel võivad osaleda kõik lapsed ja noored vanuses kuni 20 aastat;
esitada võib kuni 2 tööd vabalt valitud joonistamis-, maalimis- või graafikatehnikas;
töö pöördele tuleb kirjutada selle pealkiri, autori nimi ja vanus ning kontaktandmed;
pildi suurus A4 – A2;
Võistlusest osavõtja annab MTÜ Rannapungerja Pärandikandjad õiguse oma joonistusi edaspidi kasutada, viidates seejuures töö autorile.
Võistlusele esitatud töid ei tagastata.
Ürituse korraldaja:
MTÜ Rannapungerja Pärandikandjad koostöös Eest Rahva Muuseumi ja Iisaku Kunstide Kooliga.
MTÜ Rannapungerja Pärandikandjad, Rannapungerja küla, Alutaguse vald, 42205 Ida-Virumaa
tel +372 5 101 303
e-mail: pille.pold@deebu.ee
Pille Põld, projektijuht
Iisaku Kunstide Kool, Tartu mnt 62, Iisaku, Alutaguse vald, 41101 Ida-Virumaa
tel +372 5629 4604
e-mail: kaja.tina@alutaguse.edu.ee
Kaja Tina, kunstiõpetaja
https://iisakukunstidekool.edu.ee/
Ürituse elluviimist rahastati 90% ulatuses õiglase ülemineku fondi piirkondlike algatuste toetusmeetmest. Koostööpartnerid Eest Rahva Muuseum, Eesti Vabaõhumuuseum, Iisaku Kihelkonna Muuseum, Alutaguse Vallavalitsus, Iisaku Kunstide Kool.